×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۵ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
طرح نوسازی شبکه آبیاری دشت‌های عباس و عین‌خوش به ایستگاه آخر رسید

به گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی تیتر آخر، علی پور احمد در گفتوگویی اظهار داشت: طرح تجهیز و نوسازی شبکه آبیاری و زهکشی دشت‌های عباس ، فکه و عین خوش به ایستگاه آخر رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام گفت: این طرح که در سال‌های اخیر اجرایی شده است ۵۳ هزار هکتار از اراضی دیم این مناطق را به آبی تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: افزون بر ۴ هزار میلیارد ریال اعتبارات عمومی، دولت ۷۵ میلیون یورو نیز از محل تسهیلات بانک توسعه اسلامی برای اجرای این طرح هزینه کرده است.

این مسئول اضافه کرد: سد کرخه با چهار و ۵۰۰ میلیارد متر مکعب حجم ذخیره آب یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌هایی است که در همسایگی استان ایلام بوده که باید از این ظرفیت در توسعه بخش کشاورزی بهره‌گیری شود.

پور احمد تصریح کرد: حجم بالای ذخیره سد کرخه سبب شده تا آب دریاچه این سد کیلومترها از استان‌های همجوار عقب نشینی کند ، اب دریاچه سد کرخه با تونلی به طول شش و نیم کیلومتر به کانال‌های اصلی شبکه ایلام منتقل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام گفت: زمین‌های دشت عباس، فکه و عین خوش در سال‌های طولانی تشنه و در انتظار آب بودند که با اجرای این طرح بخش عظیمی از آنها سیراب می‌شود.

وی ادامه داد:  ۷۰ کیلومتر کانال اصلی برای اجرای این طرح احداث شده که ۱۵ کیلومتر آن کانال اصلی دشت عباس با ظرفیت ۸۰ متر مکعب بر ثانیه و ۱۵ کیلومتر کانال اصلی عین خوسش با ظرفیت ۸ متر مکعب بر ثانیه و ۴۰ کیلومتر کانال اصلی فکه بوده که آب را به محل مزارع منتقل می‌کند.

این مسئول اضافه کرد: بزرگترین مزیت اجرای این طرح بزرگ عمرانی تامین آب ثقلی بودن آن است، شبکه آبیاری و زهکشی دشت‌های عین خوش و فکه با بیش از ۳۳ هزار هکتار اراضی تحت پوشش بزرگترین شبکه تحت فشار کشور بدون استفاده از انرژی برق است.

پوراحمد تصریح کرد: در اجرای این طرح بیش از ۲۹۰ کیلومتر لوله پلی اتیلن و جی‌آرپی استفاده شده است، در قطعات مختلف اجرای این طرح بزرگ توان متخصصان ایرانی به کار گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام گفت: طراحی و نظارت بر ۵۵ کیلومتر کانال اصلی عین خوش و فکه با تلاش شبانه روزی به سرانجام رسیده است.

وی ادامه داد: در منطقه فکه در مدت زمان اجرای طرح بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر روز کار فعالیت داشته‌اند، در مجموع ۷۵ میلیون یورو از محل تسهیلات بانک توسعه اسلامی و ۴ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات عمومی دولت برای این طرح هزینه شده است.

این مسئول اضافه کرد: تلاش شبانه روزی نیروی کار ایرانی سرسبزی و آبادانی را برای این منطقه به ارمغان آورده است، یکی از مهم‌ترین اهداف این طرح اشتغال پایدار برای ۵ هزارو ۵۰۰ نفر از افراد بومی منطقه است.

انتهای پیام/

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true