×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۸ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
نشست « اقتصاد دیجیتال و رونق تولید» برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تیتر آخر به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای فناوری اطلاعات، حمیده آقابابایی اظهار داشت: هشتمین نشست شب های فناوری با موضوع اقتصاد دیجیتال و رونق تولید، با حضور مهدی عرب زاده مدرس و مشاور حوزه تحول دیجیتال و تجاری سازی فناوری های نوظهور و مخرب، لیلا سادات زعفرانچی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و محمودرضا فردوسی مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی در فرهنگ سرای فناوری اطلاعات برگزار شد.

*اقتصاد دیجیتال و فرصت‌های نوین کسب و کار درمدیریت شهری

عرب زاده مدرس دانشگاه به عنوان نخستین سخنران این نشست با اشاره به اقتصاد دیجیتال و فرصت های نوین کسب و کار در مدیریت شهری، اظهار داشت:‌ سال هاست اسمی از اقتصاد دیجیتال وجود نداشت و این امر نشان می دهد که ما در شناسایی مسأله دچار مشکل هستیم.

وی ادامه داد: اطلس دانشگاه MIT اطلاعات صنایع کشورهای مختلف را در یک نقشه قرار داد. در این نقشه نشان می دهد که عربستان قصد دارد بزرگترین حکمران دیجیتال خاورمیانه در افق ۲۰۳۰ شود و او با صنایع نفتی و هوش مصنوعی تلاش می کند تا به چرخه ای از محصولات جدید بشود و سهمی از بازار را دریافت کند.

وی افزود :‌ ایران چهار انقلاب صنعتی را گذرانده است اما اقتصاد دیجیتالش در کدام مرحله است؟ ما د ر بهترین حالت ممکن در انقلاب صنعتی دوم هستیم.

وی با اشاره به تعریفی از اقتصاد دیجیتال گفت: اقتصاد دیجیتال به اقتصادی گفته می شود که مبتنی بر فناوری دیجیتالی است. امروز مسیر تحقق و انجام آن از طریق بازارهای مبتنی بر اینترنت و شبکه جهانی وب است.

عرب زاده تصریح کرد: اقتصاد دیجیتال را با نام های دیگری همچون اقتصاد اینترنتی، اقتصاد جدید و اقتصاد تحت وبی هم صدا می کنند.

وی افزود:‌ در دنیای امروز اقتصاد دیجیتال با اقتصاد صنعتی به طرز عجیبی در هم تنیده شده اند. از سال ۱۹۹۵ اتوماسیون و زیرساخت ها شکل گرفته و وارد حکمرانی در عرصه فناوری شده است. در این مرحله سیستم حکمرانی تغییر کرده و همه موارد به صورت دیجیتال شده است.

این مدرس دانشگاه در ادامه گفت : اقتصاد دیجیتال از جنس مدرن را می توان به اینترنت اشیاء، کلان داده ها،‌ بلاکچین، هوش مصنوعی،‌زیرساخت های ابری اشاره کرد.

عرب زاده با اشاره به ویژگی های خط مشی اقتصاد دیجیتال گفت: ‌نوآور ی، نگاه فرازمانی، مشارکت پذیری منسجم و به هم پیوسته از جمله ویژگی های خط مشی اقتصاد دیجیتال به شمار می رود.

وی به مؤلفه های اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و گفت:‌زیرساخت های کسب و کار دیجیتال، کسب و کار دیجیتال، تجارت آفاقی دیجیتال از جمله مؤلفه های اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال به شمار می رود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد:‌ تجارت آفاقی یعنی کران تا کران و برقراری ارتباطات منسجم و پیوسته به سایرزیرساخت های دیجیتال جهانی؛ کسب و کارهای دیجیتال یعنی کسب و کارهای نوین دولتی و کسب و کارهای نوین بخش خصوصی؛ هاب دیجیتالی هم به زیرساخت های ابری، اینترنت اشیاء، کلان داده ها، هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی گفته می شود.

وی بیان کرد: نسل پنج مخابراتی زمینه ساز ظهور و بلوغ کسب و کارهای نوین است و براساس اقتصاد دیجیتال کسب و کارها با ترکیب های جدید به گونه ای به وجود می آیند که تا به امروز به چشم نخورده بود.

*اقتصاد دیجیتال،فضای کسب و کار و اشتغال زنان

در ادامه لیلا سادات زعفرانچی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اقتصاد دیجیتال، ‌فضای کسب و کار و اشتغال زنان گفت: یکی از بزرگترین چالش های اقتصادی ایران مسأله بیکاری بوده و این بیکاری برای جمعیت های گوناگون همگن نیست.

وی افزود : ‌موضوع بیکاری چندوجهی است که می توان به جنسیت، فارغ التحصیلی و شهرنشینی اشاره کرد. دو مؤلفه جنسیت و فارغ التحصیل بحران جدی است. یعنی میزان بیکاری زنان فارغ التحصیل بیکار شهرنشینی به عنوان یک بحران مطرح شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح کرد: جمعیت فعال زنان حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که از این تعداد سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر شاغل، یک میلیون نفر مایل هستند که وارد فضای کار شوند و ۲۰ میلیون از زنان هم خانه دار می باشند .

وی ادامه داد:‌در آینده با زنانی روبرو هستیم که با مهارت بالایی هستند و بازار کار آمادگی پذیرش این گروه را ندارند.

زعفرانچی اظهار داشت:‌ در سراسر جهان ۴۰ تا ۱۶۰ میلیون زن معادل ۷ تا ۲۴ درصد از زنانی که فعلا شاغل هستند ، ممکن است تا سال ۲۰۳۰ نیاز به گذر از مشاغل فعلی نباشد. برای م ا دران بین ۸ تا ۲۸ درصد است.

وی بیان کرد: آینده بازار کار زنان در فضای اقتصاد دیجیتال با توجه به توزیع فعلی زنان در حوزه های مختلف شاغل متفاوت خواهد بود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه داد :‌ فرصت های اقتصاد دیجیتال در آینده بازار کار زنان شامل انعطاف پذیری بیشتر ساعت کار،‌ امکان فرصت های شغلی برای زنان با مهارت بالا و تحصیلکردگان دانشگاهی،‌ ارتقای فرصت شغلی در مشاغل پرتجمع زنانه و ایجاد شرایط کارآفرینی و دسترسی به فضای مالی مناسب تر و تنوع مشاغل پاره وقت و نیمه وقت و همچنین مشاغل خویش فرما است.

وی با اشاره به تهدیدات اقتصاد دیجیتال و اشتغال زنان گفت: کمبود محققان زن در فضای ICT ، کمبود زنان فارغ التحصیل در حوزه و کمبود سواد دیجیتال زنان از جمله این تهدیدات برای زنان به شمار می رود.

زعفرانچی با اشاره به اقدامات لازم برای زنان در حوزه اقتصاد دیجیتال گفت: سیاستگذاری آموزش زنان در حوزه STEM ، دسترسی آسان زنان به فضای اینترنت، سیستم عامل ها و بستر اقتصاد دیجیتال، سیاست گذاری در زمینه ارتقای سواد رسانه ای زنان، برگزاری کارگاه، آموزش پلت فرم ها و نرم افزارهای متناسب با موقعیت شغلی جهت زنان شاغل و رصد همراهی سیاست های حمایت اجتماعی از جمله اقداماتی است که می توان برای ارتقای زنان در حوزه اقتصاد دیجیتال انجام داد.

*مفهوم بلاکچین و کاربردهای آن

در ادامه محمودرضا فردوسی مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی با اشاره به مفهوم بلاکچین و کاربردهای آن گفت:‌ بلاکچین ترکیبی از چند فناوری و ایده است که تشکیل یک ابرفناوری را داده است. درواقع بلاک چین یک ابر فناوری بوده که خود اساس و پایه ایجاد بسیاری از فناوری ها شده است.

وی افزود:‌ بلاک چین یک پایگاه داده غیرمتمرکز است که بر روی گره های یک شبکه همتا به همتا توزیع شده و هر گره نسخه ای کامل از پایگاه داده را در اختیار دارد.

مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: پایگاه داده فقط افزایشی بوده و مالکیت و تغییرات داده ها از طریق «هش» و توافع جمعی محافظت شده است.

وی افزود: اطلاعات مورد نظر برای ثبت در بلاک چین به کاربرد و الگوریتم بلاک چین بستگی دارد.

فردوسی با اشاره به خصویات بلاک چین گفت: حفظ افزایش، کارآیی، شفافیت، استقلال و اتحاد، استحکام و امنیت از جمله خصوصیات بلاک چین به شمار می رود.

وی ادامه داد:‌ دستکاری بلاک چین ها غیرممکن است و می تواند وابسته به هیچ نهادی نباشد.

مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: برای آنکه مانع از دستکاری بلاکچین ها شویم می توانیم چند کار را انجام دهیم که می توان به استفاده از شبکه همتا به همتا و ذخیره یک کپی کامل از بلاک چین ها در همه گروه ها اشاره کرد.

وی بیان کرد: رمز ارز به دسته ای از پول و ارزهای دیجیتال یا مجازی گفته می شود که در آنها از رمزنگاری برای تراکنش های مالی استفاده می شود به طوری که رمزگشایی آن دشوار است. برای مثال می توان به بیت کوین اشاره کرد.

فردوسی اظهار داشت‌: قرارداد هوشمند یک کد برنامه نویسی است که برروی بلاک چین پیاده سازی می شود. همچنین اقتصاد دیجیتال، اقتصادی مبتنی بر دیجیتال کردن اطلاعات و زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

وی با اشاره به اجزای اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال گفت: بهره گیری از زیرساخت های اطلاعات و ارتباطات، کسب و کارالکترونیکی و تجارت الکترونیکی از اجزای اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال به شمار می رود.

مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: از جمله ویژگی های اقتصاد دیجیتال می توان به کاهش هزینه،‌ افزایش درآمد، کاهش کارکنان، ارتقای جایگاه سازمان و ارائه خدمات مستقیم اشاره کرد.

وی با اشاره به نقش بلاکچین در رونق تولید گفت: ثبت مالکیت، مدیریت زنجیره تأمین،‌اعتبار محصولات،‌ دارایی های دیجیتال، هویت دیجیتالی، حسابداری و شبکه توزیع انرژی از جمله نقش بلاکچین ها در رونق تولید به شمار می رود.

فردوسی درپایان اظهار داشت: بلاک چین ها سبب جلوگیری از قاچاق کالا و خرید و فروش غیرقانونی کالا، جلوگیری از تولید کالاهای تقلبی، حذف کالاها و محصولات از رده خارج و تاریخ گذشته، افزایش سرعت و اطمینان در چرخه خرید و فروش و توزیع کالا و محصولات، توزیع گسترده کالاها و خدمات و افزایش سرعت و اطمینان در چرخه پولی و مالی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران می شود.

در پایان این نشست پنل گفتگو بین سخنرانان و شرکت کنندگان نشست برگزارشد.

انتهای پیام/

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true