×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
هر سیاه چادر عشایری می‌تواند یک پاسگاه مرزی و کارگاه تولیدی باشد

علی سلیمی در گفتگویی اظهار داشت: ۸۰ درصد عشایر استان تحت پوشش بیمه قرار داشته و عشایر بعد از ۱۵ سال بازنشسته شده و مستمری ثابت ماهانه دریافت می کنند.خدمات دارویی و درمانی و نیز تامین جهیزیه دختران هم بر اساس مفاد این بیمه به عشایر ارائه می شود.
مدیرکل امور عشایری استان ایلام گفت: ۹۷۳۶ خانوار با ۶۰ هزار نفر جمعیت عشایری در ایلام داریم که در قالب ۱۲ ایل و ۳۲ طایفه مستقل در ۹۵ کانون توسعه دامپروری استقرار دارند.▪️جامعه ی عشایری جامعه ای یکرنگ هستند که صدای انها کمتر به گوش می رسد.به همین طریق خدمت به انها هم مبارک است و هم در شهرها چندان به چشم نمی آید.
وی ادامه داد: یک میلیون ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین داریم.میانگین هر خانوار ۱۴۲ راس دام است.این جمعیت دامی سالیانه بالغ بر ۷۹۰۰ تن گوشت تولید میکنند و ۳۱ درصد پروتئین استان توسط عشایر تولید می شود. ما چهاردهمین استان عشایری کشور هستیم.۱۱ درصد جمعیت استان جمعیت عشایری بوده و عشایر ایلام ۵ درصد کل جمعیت عشایر کشور هستند.ولی با توجه به کیفیت مراتع و تنوع اب و هوا از لحاظ تعداد دام هفتمین استان کشور می باشیم.۲۵۱۷۸ تن شیر و ۴۶۵ تن روغن حیوانی , ۳۷۰ تن کشک,۱۵۷۰ تن پشم که مرغوبترین نوع پشم کشور است در ایلام تولید می شود.
این مسئول اضاه کرد: پوشش گیاهی بسیار مطلوب و تنوع آب و هوایی چهارفصل استان  گوشت دام ایلامی را بسیار خوشمزه کرده و در کشور اول است.ارزش ریالی صنایع دستی تولیدی عشایر استان ۳۰ میلیارد تومان است.جاجم ,گلیم,چادر و.. از جمله این تولیدات است.علاوه بر این ۱۵۷۰ تن پشم در استان تولید می شود که در کشور بسیار مرغوب است.
سلیمی تصریح کرد: نیروهای امنیتی شهادت داده اند که هر وقت عشایر در مرزها هستند کمترین نگرانی و مشکل امنیتی ندارند.استقرار عشایر در مرزها هزینه های امنیتی را کاهش می دهد.هرسیاه چادر عشایری می تواند یک پاسگاه مرزی و یک کارگاه تولیدی باشد.در اتفاقی که سال ۷۹ افتاد یکی از منافقین که در ایلام اقدام تروریستی انجام داده بود توسط عشایر در مرز دستگیر شد.به همین منظور دوره های اموزشی امنیتی و اشنایی با مین و … برای عشایر برگزار شده است.
مدیرکل امور عشایری استان ایلام گفت: از سال ۱۳۱۸ اقداماتی در مورد عشایر بصورت پراکنده صورت گرفته است.در سال ۱۳۲۵ شورای عالی عشایر تشکیل شد.متاسفانه ان زمان چون وجود عشایر به رسمیت شناخته نمیشد این شورا در حد شعار ماند.سال ۱۳۶۲ سازمان امورعشایری ایران فعالیت خود را با این نام اغاز کرد.امام راحل هم با درک صحیح از جایگاه عشایر آنها را ذخیره انقلاب می دانست.
وی ادامه داد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در بحث تامین اب عشایری تامین جاده مورد نیاز تامین سوخت مورد نیاز ,توزیع ابگرمکن بین عشایر,ساخت ۲۲۰۰ کیلومتر جاده عشایری و مرمت چند ماه یکبار آن اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته که قابل ستایش استِِ.برای جایگزینی سوخت فسیلی به جای سوخت نباتی اقدامات کاربردی انجام شده است.مکانهای مستعد را برای استقرار عشایر شناسایی کرده ایم.در برتش دهلران ۲۴ حلقه چاه و ۱۲۵۰ هکتار زمین  به عشایر واگذار شده است.در طرح اسکان در محسن اب مهران ۱۵ حلقه چاه برای عشایر حفر شده و ۲۲۰ هکتار زمین به انها واگذار شده است.ایستگاه پمپاژ  میدر که ۳۵۰ هکتار اراضی را آبی کرده است از جمله خدمات صورت گرفته به عشایر منطقه محروم زردلان است.
این مسئول اضافه کرد: توزیع نهاده های دامی در بین عشایر به صورت مداوم انجام می گیرد.۱۴ شرکت تعاونی و یک اتحادیه استانی عشایری فعال در استان داریم که کارشان تامین نهاده های دامی و ارزاق مورد نیاز عشایر و بعضا بیمه عشایر می باشد.سال گذشته به علت خشکسالی ها ۱۴ هزار تن نهاده دامی با همیاری تشکلها بین عشایر توزیع گردید.
سلیمی تصریح کرد: قبل از انقلاب کمتر از ۱۰ درصد عشایر ما سواد داشتنه اند , اما بعد از انقلاب سال به سال جمعیت باسواد عشایری ما بالاتر رفته  و امسال به بالای ۹۰ درصد می رسد.
مدیرکل امور عشایری استان ایلام گفت: ما در سال ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ خانوار عشایری از استانهای همجوار به عنوان دام مهمان به استان می آیند و در  مناطق ارکوازی و مهران ودهلران ساکن می شوند.این خانوارها با تعداد قریب به ۹۰۰ هزار دام مهمان به استان وارد می شوند.
▪️امورعشایری دستگاه بین بخشی است.همه نهادهای اداری به نوعی باید پاسخگوی نیازهای عشایر باشند.
وی ادامه داد: در راستای تامین انرژی روشنایی عشایر تا امروز ۲۵۳۶ پنل خورشیدی بین عشایر توزیع شده و برنامه داریم همه عشایر را از این وسیله کاربردی بهره مند کنیم.
این مسئول اضافه کرد:خدمات نظام در ۴۰ سال گذشته به عشایر به هیچ وجه قابل مقایسه با قبل آن نیست.باید این خدمات را از نزذیک دیده تا اهمیت انها را درک کند.
انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true