×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
روزانه ۷۲۰ متر مکعب آب در بین عشایر ایلام توزیع می‌شود

به گزارش وبگاه تیتر آخر، علی سلیمی در گفتوگویی اظهار کرد: در استان ایلام حدود ۹۷۳۶ خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر ۶۰ هزار نفر در قالب ۱۲ ایل و ۳۲ طایفه در ۹۵ کانون توسعه به شغل دامداری و کشاورزی اشتغال دارند.

وی با بیان اینکه ۱۱ درصد جمعیت استان را عشایر تشکیل می دهند و ۵ درصد جمعیت عشایر کشور مربوط به استان ایلام است، تصریح کرد: ایلام چهاردهمین استان عشایری کشور است و نزدیک به ۷.۵ درصد جمعیت دامی کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام ادامه داد: عشایر استان دارای یک میلیون و ۴۰۰ راس دام است و  معادل ۷۱ درصد جمعیت دامی استان  مربوط به عشایر است که سالیانه بالغ بر ۸۳۰۰ تن گوشت قرمز،  ۲۵ هزار ۹۷۸ تن شیر ، ۴۶۵ تن روغن حیوانی ، ۱۵۷۰ تن پشم تولید می کنند.

سلیمی گفت: ارزش اقتصادی تولیدات جامعه عشایری استان در طول سال بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان است که نقش بی بدیلی در اقتصاد جامعه دارد و مصداقی از اقتصاد مقاومتی است چون تولیدشان زیاد و مصرفشان کم است.

وی با بیان اینکه بیکاری به معنا و مفهوم رایجی که در جامعه شهری و روستایی وجود دارد، کمتر از ۵ درصد است، ادامه داد: عشایر در حوزه امنیت نقش بی‌بدیلی دارند و  با توجه به موقعیت استان و دار بودن بیشترین مرز مشترک با عراق ، هر سیاه چادر عشایر هزینه های حفظ و حراست از مرز را کاهش می دهد و هر سیاه چادر در نوار مرزی پایگاه پدافند غیرعامل است.

مدیرکل امور امور عشایر استان تصریح کرد: در حوزه فرهنگ هم عشایر حافظ فرهنگ و حاملان آداب و رسوم غنی ایران زمین هستند و با توجه تنوع ایلات و عشایر استان این مهم رنگ و بوی غنی تری به خود گرفته است.

سلیمی با بیان اینکه  دولت و نظام توجه ویژه ای به جامعه عشایری دارد و در قانون نزدیک به ۱۷ مورد به عشایر اشاره شده است که بیانگر جایگاه این ظرفیت است، ادامه داد: در قانون ساماندهی که در دولت تصویب شده ، نقش دستگاه های مختلف در مقابل جامعه عشایری مشخص شده و  تصور بدبینانه‌ای که فقط امور عشایری را مسئول رتق و فتق امور عشایر می داند، را از بین می برد چون این آیین نامه رسالت و وظایف همه دستگاه ها را در قبال این قشر مولد تبیین کرده است.

وی ادامه داد: ماده ۵ ماده ۱۳ این آیین نامه به صراحت مشخص کرده است که هر دستگاه باید باید بخشی از اعتبارات را بر اساس جمعیت و نیازهای جامعه عشایری اختصاص دهند که خوشبختانه در استان به خوبی  دستگاه های مختلف در این زمینه پای کار هستند.

مدیرکل امور عشایر استان با بیان اینکه روزانه ۷۲۰ متر مکعب آب در بین عشایر تامین و توزیع می‌شود، گفت:  هرچند مشکلات اعتباری داریم اما در خدمت به عشایر وقفه ای ایجاد نشده است.

سلیمی گفت: در سیل اوایل سال ۱۳۹۸ ، ۸۵ درصد راه‌ها، ایل راه‌ها و گذرگاه‌های عشایری مسدود شد که با تلاش همه همکاران در شهرستان ها در کمترین زمان ممکن بازگشایی شد و امروز نیز این راه‌ها در حد قابل قبولی ترمیم شده هستند اما تا رسیدن به نقطه مطلوب در این زمینه فاصله‌هایی داریم که امیدواریم حل شود.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true