×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
مراودات تجاری بین ایران و عراق گسترش می‌یابد

به گزارش وبگاه آخر، قاسم سلیمانی دشتکی در دیدار با محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق در مرز مهران از گسترش همکاری های ۲ استان خبر داد و افزود: در پی دیدار با آقای مسجدی سفیر ایران در عراق که روز گذشته انجام شد درخواست داشتیم که ملاقات هایی با استان های هم مرز ما با کشور عراق انجام شود.

وی یادآور شد: بر این اساس در سریعترین زمان ممکن از استاندار واسط دعوت کردیم که در مهران دیدار داشته باشیم و مباحث بین دو استان را با یکدیگر مطرح کنیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر مهمترین مرز ما با کشور عراق با استان واسط است و مسائل و مباحث بسیاری بین این دو استان وجود دارد که باید به سرعت مطرح شده و تعیین تکلیف شود.

وی افزود: ما از لحاظ تردد زوار، مبادلات تجاری ، بازارچه چنگوله و بحث مبارزه با کرونا با استاندار واسط عراق وهیئت همراه گفت و گو داشتیم.

استاندار ایلام روابط بین دو استان را تحت تاثیر بیماری کرونا و مشکلات داخلی کشور عراق عنوان کرد و گفت: کرونا مشکلات زیادی برای تجار ایران و عراق بوجود آورد با ین وجود درخواست داشته ایم که مراودات تجاری بین دو کشور ایران و عراق از دو روز افزایش یابد و بصورت تمام وقت شود.

وی با اشاره به اینکه خواستار انجام تفاهم نامه ها و توافقات بعمل آمده قبلی از طرف عراقی شده ایم، اضافه کرد: مقرر شد ظرف یک ماه آینده هیاتی به سرپرستی استاندار واسط عراق برای پیگیری تفاهم نامه ها و توافقات بعمل آمده به ایلام بیاید.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه از طرف عراقی درخواست داشته ایم که زیرساخت های آن سوی مرز را آماده کند، افزود: در تدارک هستیم با سه مرز چنگوله، چیلات و هلاله شمالی مراودات تجاری خود را با کشور عراق توسعه بدهیم.

وی در ادامه با توجه به درخواست استاندار واسط عراق مبنی بر نیاز شدید این استان به اکسیژن مایع گفت: با توجه به تولیداتی که در این زمینه داشتیم توافق کردیم با همکاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نسبت به صادرات این محصول به استان واسط کشور عراق اقدام کنیم و در این زمینه هفته آینده هیاتی از استان واسط برای بررسی موضوع به ایلام سفر می کند.

وی افزود: همچنین واحدهای دانش بنیان ما در زمینه دستگاه اکسیژن ساز اقدامات خوبی داشته اند که مطرح شد در این زمینه هم بازدیدها صورت گیرد و در صورت تمایل نسبت  به صادرات این محصول نیز به کشور عراق اقدام شود.

محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق نیز در این نشست ضمن تشکر از تلاش ها و پیگیری های استاندار ایلام در خصوص گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور ایران و عراق گفت: به جهت این حسن نیت ما اولین استانی بودیم که قبل از دیگر پایانه ها مراودات تجاری را با کشور ایران از طریق مرز مهران فعلا بصورت دو روز در هفته از سر گرفته ایم.

وی در ادامه به درخواست استاندار ایلام مبنی بر تشکیل یک هیات ویژه برای پیگیری تفاهم نامه های فی مابین دو استان پاسخ مثبت داد و افزود: مشاور اقتصادی خود را به همراه یک هیات ویژه برای پیگیری تفاهم نامه های گذشته تشکیل خواهیم داد و ظرف یک ماه آینده به استان ایلام سفر خواهند داشت.

در دیدار استانداران ایلام و واسط عراق ضمن تاکید بر حسن همجواری دو کشور دوست و برادر، توافق شد: در خصوص تجیهزات مرتبط با کرونا و انتقال تجربیات موفق پزشکی در مقابله با این بیماری تفاهم نامه بین دو استان امضا شد.

همچنین در خصوص تامین و انتقال اکسیژن مایع به استان واسط و کشور عراق مقرر شد تا شنبه آینده هیاتی متشکل از اتاق بزرگانی دو استان و بخش خصوصی هماهنگی لازم جهت انتقال اکسیژن مایع از استان های اصفهان، تهران و خوزستان بعمل آید.

توافق شد در خصوص انتقال تجربیات کرونا تیمی از استان واسط عراق به استان ایلام اعزام و با دانشگاه علوم پزشکی ایلام تبادل تجربه انجام گیرد.

همچنین موافقت شد ظرف یک ماه آینده بنا به دعوت استاندار ایلام هیات استان واسط به ریاست استاندار واسط برای پیگیری تفاهم نامه ها و مصوبات قبلی به استان ایلام سفر کنند.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true