×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
۴۵۱ هزار نفر از مردم استان واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند

به گزارش وبگاه تیتر آخر، قاسم سلیمانی دشتکی در گفت و گویی اظهار داشت: استکبار جهانی هر لحظه در تلاش برای ضربه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و حضور مردم در انتخابات و حماسه آفرینی آنان این تلاش ها را نقش بر آب می کند.

وی افزود: فرمانداران و مسئولان شهرستان و استان باید از کارهای تنش زا جلوگیری و جزو کسانی باشند که مردم را برای حضور حداکثری تشویق می کنند.

استاندار ایلام با بیان اینکه سلامت، امنیت، مشارکت و رقابت ارکان مهم در انتخابات است، تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که انتخابات را سالم و امن برگزار کنیم و امانت دار خوبی برای مردم باشیم، امکان رای دادن چندباره در این دوره وجود ندارد.

سلیمانی دشتکی اصل بی طرفی را بسیار مهم دانست و یادآور شد: هرگاه تمکین مسوولان به قانون، به مردم ثابت شود؛ اعتماد عمومی نیز افزایش یافته و بالا رفتن سطح مشارکت را به دنبال دارد.

وی اضافه کرد: وعده‌های نامزدهای انتخابات در اذهان مردم ثبت می‌شود، آنان باید در چارچوب شرح وظایف یک نماینده وعده و وعید بدهند و  از آنجا که نمایندگان باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند، لذا وعده‌هایی که می‌دهند باید قابلیت اجرا و تحقق داشته باشد.

استاندار ایلام با بیان اینکه علاقمند بودم انتخابات این دوره رقابت سیاسی و برنامه ای باشد، گفت: مواظب باشیم رقابت های قومی و قبیله ای در انتخابات به اختلافات منجر نشود، نامزدها بجای تخریب یکدیگر برنامه های خود را ارائه دهند.

سلیمانی دشتکی خاطر نشان کرد: انتخابات در استان شکل قومی و قبیله ای و منطقه ای به خود گرفته است و از حالت حزبی و جناحی خارج شده و این یک حسن دارد و یک مشکل، حسن اینکه باعث مشارکت بیشتر می شود اما باید مواظب بود که پررنگ شدن بحث قومیت ها موجب تنش و نزاع بین قومیت ها نشود.

وی افزود: مردم و نامزدهای انتخاباتی دقت کنند این انتخابات باعث وحدت و برادری شود و خدایی نکرده باعث اختلافات نشود و البته ما تمهیدات بسیار قوی برای برگزاری یک انتخابات امن و سالم اندیشیده ایم.

استاندار ایلام ادامه داد: روند انتخاب تا امروز به خوبی پیش رفته است و در این بین جلسات مختلفی با اعضای ستاد انتخابات، نطارت، بزرگان، ریش سفیدان و متنفذین، مردم، گروه ها و تشکل های مختلف، احزاب و فعالین سیاسی برای پربارتر کردن انتخابات برگزار شده است.

سلیمانی دشتکی با اشاره به تعداد نهایی نامزدهای انتخاباتی در ۲ حوزه انتخاباتی استان گفت: از ۱۳۲ کاندید در هیات های اجرایی تنها سه نفر رد صلاحیت شد اما در جمع بندی امروز شاهد رقابت ۴۷ نفر هستیم که از این میزان ۲۸ نفر در حوزه شمال و شاهد رقابت هر ۱۴ نفر برای یک نماینده و در حوزه جنوب شاهد رقابت ۱۹ نفر برای یک کرسی هستیم.

به گفته وی ، در این دوره اگر هر نامزد بتواند ۲۰ درصد آرا یا به عبارتی یک پنجم آرا را بدست بیاورد وارد مجلس می شود.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه امسال رای دادن با دستگاه الکترونیک و فقط با کد ملی انجام می شود و امکان تخلف چندباره رای دادن وجود ندارد، تاکید کرد: در مرحله اول هرکس هرجا می تواند رای بدهد اما مرحله دوم هر فردی که در هر حوزه ای رای داده است حق رای دادن دارد.

سلیمانی دشتکی با شاره به مشارکت مردم استان ایلام در اودار مختلف انتخابات یادآور شد: مشارکت مردم ایلام در ادوار گذشته در مجلس اول ۵۴ درصد، مجلس دوم ۷۲ و نیم درصد، مجلس سوم ۸۳ و نیم درصد، مجلس چهارم ۷۸.۶ درصد، مجلس پنجم ۹۰.۶۴درصد، مجلس ششم ۸۷ درصد، مجلس هفتم ۷۳ درصد و مجلس هشتم ۷۸.۵ درصد، مجلس نهم ۸۷ درصد و مجلس دهم ۷۵.۲۵ درصد و میانگین مشارکت ۷۸ درصد بوده است.

استاندار ایلام ادامه داد: بر اساس پیش بینی ها امسال بیش از ۶۵ درصد در انتخابات شرکت می کنند و امیدواریم به حد و نصاب پارسال که بالای ۷۰ درصد است، برسد.

سلیمانی دشتکی  اضافه کرد: مجلس بایست در راس امور باشد و یک نماینده بایست به امور بین الملل، امور ملی و استانی تسلط داشته باشد، مایندگان می توانند چه از طریق لایحه از طرف دولت و چه از طریق ارائه طرح ها در قانونگذاری نقش مهم خود را ایفا نمایند.

وی با اشاره به اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلام نیز گفت: نماینده داره اختیارات فراوانی است؛ آنان در تمام امور کشور حق تحقیق و تفحص دارند. نماینده توان تذکر و استیضاح وزرا و حتی رئیس جمهور را دارند، اما در خیلی جاها نمایندگان به وظایف خود عمل نمی کنند ولی در عوض قول و وعده هایی را می دهند که جزو وظایف آنها نیست.

استاندار ایلام تصریح کرد: کار نماینده دخالت در غزل و نصب های دستگاه های اجرایی، احداث پروژ های عمرانی و مسائل این چنینی نیست نیست، اینها موارد همه وظیفه قوه دیگر بنام قوه مجریه است.

وی با اشاره به آماده باش کامل هیات های اجرایی و نظارتی ناظر بر انخابات استان به صورت اماده باش در زمان رای گیری تاکید کرد: روز جمعه از ساعت آغاز رای گیری تا شمارش کامل در کنار هم هستیم.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true