×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
چهار و یک آرایش سیاسی رقابت انتخاباتی در ایلام

به گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی تیتر آخر، بعد از مشخص شدن وضعیت صلاحیت کاندیداهای مجلس یازدهم شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان تقریبا آرایش سیاسی رقابت انتخاباتی حوزه شمالی ایلام به صورت یک و چهار شکل گرفته است.

صرف‌نظر از اینکه چه افرادی می‌توانند در موعد باقیمانده از سوی شورای نگهبان مجوز ورود به رقابت انتخاباتی را دریافت کنند اما آنچه که مشخص است پنج کاندیدای انتخابات در استان ایلام شاخص بوده و انتخابات پیش روی را تحت تاثیر قرار خواهند داد. با صراحت می‌توان از هم‌اکنون پیش‌بینی کرد که انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در دست جریان اصولگرایی است و تعداد کاندیداهای مطرح و شاخص در استان ایلام نیز متعلق به این جریان فکری است.

اما در کنار این افراد، فرد دیگری متعلق به جریان اصلاح‌طلبی رقیب اصلی میدان بوده و به راحتی نمی‌توان از فکر او و طرفداران این تفکر در استان ایلام چشم‌پوشی کرد و این فرد نیز تجربه یک دور نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد.

به عقیده نگارنده آرایش سیاسی یک و چهار انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی شامل یک کاندیدای شاخص اصلاح‌طلب و چهار کاندیدای شاخص اصولگرایی است که اسامی این افراد به این شرح است. ( جلال میرزایی + حجت شیرزادی، ناصرزاده ، قاسمی ، بسطامی)

بدون تردید رقابت آتی انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی در استان ایلام با این افراد بوده و رقابت تنگاتنگی بین این افراد شکل خواهد گرفت. گزینه یک یا همان اصلاح‌‌طلب شاخص (جلال میرزایی) از سوی اصلاح‌طلبان و گروه‌های مرجع از جمله رسانه‌ها، دانشگاهیان، دانش آموزان ، فرهنگیان و کسبه و بازار و … مورد حمایت قرار خواهد گرفت و بدون تردید این فرد گزینه جدی میدان رقابت بین آن چهار نفر خواهد بود.

هرچند اختلافاتی میان جریان اصلاح‌طلبی در انتخاب گزینه اصلی و شاخص وجود دارد اما با رد صلاحیت نامزد شاخص این جریان ( محمدرضا مروارید) در کنار وجود رقبای جدی و تعدد نامزدهای جریان اصولگرایی این فرضیه و تحلیل محتمل است که جریان اصلاح‌طلبی برای کسب کرسی بهارستان در حوزه انتخابیه ایلام ید واحده شده و به سمت تنها گزینه اصلاح‌طلب یعنی جلال میرزایی رفته و بار دیگر وی را راهی بهارستان می‌کنند.

افزون بر این، قطعا قشر خاکستری متمایل به جریان اصلاح‌طلبی که شمار آنان در استان ایلام و به ویژه شهرستان‌های شمالی از جمله سیروان، چرداول، ایوان و ملکشاهی قابل ملاحظه است از طرفداران اصلی این نامزد اصلاح‌طلب بوده و در کنار آنان لیدرهای اصلاح‌طلب در این عرصه تنگاتنگ وی را بر رقیب سیاسی ترجیح داده و مجموع این فرضیه‌ها او را دوباره بر صندلی سبز بهارستان تکیه خواهند داد. در گذشته نیز این جریان فکری نشان داده با اتحاد و همدلی به راحتی توانسته‌اند در این میدان پیروز شوند و یک نامزد مشخص را راهی مجلس کنند.

چهار اصولگرای شاخص نیز برای کسب دیگر کرسی با هم رقابت تنگاتنگی خواهند داشت و باید منتظر ماند در روزهای آتی موج برای کدام یک از این افراد ( حجت شیرزادی، روح‌الله ناصرزاده، بسطامی و قاسمی ) شکل خواهد گرفت و یکی از آنان را راهی مجلس می کند.

هرچند از هم اکنون هم مشخص است که قاسمی تنها در شهر ایلام دارای پایگاه رای بوده و شیرزادی، بسطامی و ناصر زاده دارای پایگاه ایلی و قومی هستند و در میان این افراد حجت شیرزادی وضعیت بهتر و مطلوب‌تری دارد و آنچه مشخص است در دیگر مناطق حوزه شمالی ایلام نیز دارای رای است.

به نظر داشتن بستر قومی و داشتن رای در دیگر مناطق غیر زادگاه مهم‌ترین عامل کسب کرسی بعدی مجلس شورای اسلامی در استان ایلامی از سوی این چهار گزینه خواهد بود. ضمن اینکه شهرستان خاستگاه این کاندیداها و میزان جمعیت شهرستان‌ها نیز از دیگر مولفه‌های اساسی در کسب کرسی دیگر مجلس یازدهم شورای اسلامی خواهد بود.

انتهای پیام/

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true