×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
منتخب‌های احتمالی مردم ایلام در انتخابات آتی را بشناسیم/ انتخابات ۹۸ ایلام و پدیده‌ آن

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی تیتر آخر، در دور یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۲۹ نفر نامزد انتخابات در استان ایلام شده که از بین سه نفر رد صلاحیت و شش نفر هم استعفا دادند. از میان افراد نام نوشته اسامی شماری هم از نمایندگان ادوار گذشته دیده می‌شود که آمار آنها در مقایسه با دور دهم کاهشی شده است.

بر اساس آمار موجود ۷ نفر از نمایندگان ادوار در انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی در استان ایلام نام‌نویسی کرده و به اصطلاح نامزد انتخابات یازدهم شده‌اند. کاهش این آمار بیانگر این است نمایندگان ادوار با شرکت در دوره‌های قبل انتخابات با بی‌میلی مردم مواجه شده‌ و این بار سعی کردند با تعداد کمتری وارد عرصه شوند.

در استان ایلام سابقه نداشته نمایندگان مجلس بتوانند در دو دوره وکالت مردم را داشته باشند و تنها در یک میاندوره‌ای بود که داریوش قنبری توانست عدد وکالت مردم ایلام را از یک به دو ارتقاء دهد و قبل و بعد وی تا دور دهم این امر محقق نشده و در دور یازدهم و … تحقق این مهم دور از ذهن و سخت خواهد بود.

مردم استان ایلام هیچگاه تمایلی برای انتخاب مجدد یک نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی نداشته و این مهم مسبوق به سابقه است و نگارنده در این مجال به آسیب‌شناسی این مهم نمی‌پردازد و دنبال مقصر حادثه نمی‌گردد.

بر اساس آمار موجود ۲۵ درصد نام‌نوشتگان در دور یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی سابقه داوطلبی در دوره‌های قبل را دارند و در واقع یک‌چهارم از شرکت کنندگان از این خصیصه برخوردار بوده و این یک نشانه دارد و تحلیلی که می‌توان برای آن نگاشت این است که  گمانی‌زنی‌های رسانه‌ای نشان از آن دارد که معمولا و تاکنون (به غیر از نامزدهای پدیده) نمایندگان نهایی مردم استان ایلام در بین این درصد از نامزدهای انتخابات گزینش می‌شوند و تنها در چند دوره محدود مردم یک گزینه را در قالب “پدیده انتخابات” گزینش کرده که هیچگونه سابقه داوطلبی نداشته‌اند و مابقی نمایندگان جزو این دسته هستند.

حمید کریمی،سلام امینی، جلال میرزایی، علی‌کرم محمدیان، داریوش قنبری، احمد شوهانی، عمران علی‌محمدی و … در چند دوره خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده و در دوره‌های بعد توسط مردم گزینش شده و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی شدند.

ظاهرا در استان ایلام یکی از معبرهای ورود به مجلس شورای اسلامی سابقه داوطلبی افراد بوده، غیر از آنانی که به ندرت به عنوان پدیده و تنها در یک دوره نامزدی انتخابات از سوی مردم گزینش شده و وارد مجلس شورای اسلامی شده‌اند و معمولا در گذشته این پدیده‌ها مربوط به حوزه شمالی و مشخصا شهرستان شیروان چرداول بوده است.

معمولا ماهیت انتخابات در استان ایلام اینطور بوده که هر فرد باید یک تا چند دوره خود را به مردم معرفی کند تا بتواند خود را به مردم معرفی کند  اما در دیگر مناطق کشور از جمله استان همجوار (کرمانشاه و آقای فلاحت پیشه‌) ،(آذربایجان شرقی و آقای پزشکیان) و …  بدون برپایی ستاد و با ارایه لیست چند دوره وارد مجلس شورای اسلامی می‌شوند.

به هر حال خوب یا بد مدل انتخاباتی ایلام مدل معرفی چهره به چهره و حضور در مراسمات مذهبی و … بوده و در این دوره نیز همانند دوره‌های قبل انتخابات افراد به این شیوه راهی مجلس می‌شوند.

پس می‌توان بر اساس داده‌های تحلیلی و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای اینبار هم گزینه انتخابی مردم استان ایلام را باید در بین این رقم ۲۵ درصدی یعنی آنانی که سابقه داوطلبی دارند، جستجو کرد. نفر بعدی انتخاب مردم همان پدیده انتخابات بوده که فاقد این خصیصه بوده و اینبار با عنایت به فضای سیاسی حاکم بر کشور قطعا فرد مورد نظر فراجناحی بوده و متعلق به یکی از شهرستان‌های پر جمعیت استان ایلام است که در این مجال فقط به این میزان از مشخصات این گزینه احتمالی نگارش می‌شود و در نگارش‌های بعدی مشخصات بیشتری از گزینه احتمالی (پدیده انتخابات ۹۸ ) نگاشته خواهد شد.

*پژمان مهدوی‌فر مدیرمسئول و صاحب امتیاز پایگاه اطلاع‌رسانی تیتر آخر

انتهای پیام/ 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true