×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
برپایی چالش پیاده‌روی عمومی هر جمعه در ایلام

بهروز حیدرزاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی تیتر آخر اظهار داشت: هیات ورزش‌های همگانی با همکاری سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری ایلام برنامه‌های مشترکی را اجرایی می‌کند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام گفت: بر این اساس برپایی چالش پیاده روی عمومی هر جمعه رأس ساعت ۷ صبح درمحل میدان معلم (پارک معلم) واقع در زمین شهری در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر این اساس از همه علاقه مندان دعوت بعمل می‌آید در مکان و زمان مذکور حضور بهم رسانند .

این مسئول با اشاره به ضرورت توسعه ورزش همگانی اضافه کرد: ساده ترین تعریف  از ورزش همگانی این است که، ورزش همگانی پرداختن عامه مردم به ورزش حتی در زمانی کوتاه با توجه به امکانات موجود و شرایط افراد است.

حیدرزاده تصریح کرد: این ورزش ها شامل ورزش هایی از جمله پیاده روی، دوچرخه سواری، کوهپیمایی، دوهای عمومی و ورزش های بومی و محلی است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام گفت: کمیته ورزش و اوقات فراغت اولین بار در سال ۱۹۶۴ میلادی به ابتکار پروفسور لیزلوت دیم در کالج فدرال آلمان تاسیس شد و تعلیم و تربیت دست‌اندرکاران ورزشی آن کشور را آغاز کرد. اغلب متخصصان فعلی آلمان از دانش‌آموختگان این کالج هستند.

وی ادامه داد: پیش از این در سال ۱۹۵۳ نتیجه مربوط به اوقات فراغت نشان می داد که جواناندر اوقات فراغت خود، بیشترین اولویت را به ورزش و فعالیت هایتفریحی می دهند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام گفت: نخستین نظریه ایجاد کمیته هایی در زمینه ورزش و اوقات فراغت به سخنرانی به یادماندنی “بارون‌پیردکورتن” باز می گردد که در سال ۱۹۶۳ در شهر پاریس انجام شده بود.

وی ادامه داد: در این سخنرانی بر توسعه فعالیت بدنی در اوقات فراغت تاکید شده بود. یک سال بعد از آن سخنرانی، کمیته مزبور با الهام از همان سخنان تاسیس شد. کمیته بین المللی ورزش و تریت بدنی (ICSSPE) یکی از سازمانهای بین المللی قدیمی است که در کشور های اروپایی سابقه دیرینه دارد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام گفت: به مرور زمان و با رشد ورزش در جهان، سازمانی به نام “ورزش برای همه” در بطن آن تاسیس و یکی از شش کمیته اصلی ICSSPE شد. در اول ژانویه ۱۹۸۳، ICSPEبه ICSSPE تغییر نام داد که “S” دوم برا یگنجاندن علوم در عنوان کمیته بود. سرانجام در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک سازمان از سوی کمیته بین المللی المپیک به رسمیت شناخته شد.

این مسئول اضافه کرد: در کشور ما ورزش همگانی از سال ۱۳۵۸ تحت عنوان ورزش محلات آغاز و در سال ۱۳۶۲ به صورت قانونی تحت عنوان جهاد تربیت بدنی رسمیت یافت و رشد و گسترش آن به عنوان اولین وظیفه قانونی کلیه رسانه-های ورزشی به ورزش قهرمانی تاکنون پژوهش جامعی در مورد وضعیت ورزش همگانی ایران انجام نگرفته است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام گفت: هرچند ورزش همگانی یک عامل اساسی در تأمین سلامتی و کیفیت زندگی افراد جامعه می باشد، ولی مردم براساس فرهنگ و نگرش، باورها و همچنین با توجه به ویژگی های فردی (سن، جنس، شغل) و وضعیت مادی خود در ورزش همگانی شرکت می کنند.

وی ادامه داد: فدراسیون ورزش های همگانی جمهوری اسلامی ایران با هدف ایجاد امکانات و بستر مناسب به منظور ایجاد نشاط و شادابی در مردم و به دنبال آن بالا برد سطح مهارتها در سال ۱۳۷۱ براساس اساسنامه فدراسیون¬ها تشکیل شد. این فدراسیون در جهان به نام مخفف TAFISA و در آسیا به نام مخفف ASFA فعالیت می نماید.

مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام گفت: فدراسیون ورزش همگانی با شعار ورزش برای همه، سعی در نزدیک کردن مردم به ورزش دارد به گونه ای که معتقد است با توجه به سلیقه و علاقه مردم، هر کس، هرکجا، هر وقت با هر بودجه بتواند ورزش کند.

حیدرزاده تصریح کرد: یعنی مردم با کمترین امکانات و هزینه به سمت ورزش روی بیاورند و نیز دراین راه تلاش نمایند، تا با همکاری سایر سازمان ها و ارگان ها از جمله صدا و سیما و وزارت کشور و شهرداری ها بستری مناسب برای ورزش آماده سازد و به این منظور از طریق تبلیغات در صدا و سیما و رسانه های گروهی برای آگاهی مردم به امر ورزش ایجاد انگیزه از طریق برگزاری جشنواره ها، مسابقات، سمینارها، کنگره ها و برگزاری کلاس های آموزشی، تهیه تجهیزات مورد نیاز مثل استقرار میزهای سیمانی تنیس روی میز، میزهای شطرنج در اماکن عمومی و ایجاد امکانات و آماده کردن زمین و وسایل ورزشی در اماکن عمومی( برای بسکتبال، والیبال، اسکیت و…) و تهیه پوستر، بروشور، کتاب، لباس و توزیع آنها در بین مردم سعی در گسترش ورزش و در نتیجه تندرستی و سلامتی در بین جامعه شود.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true